top of page

קול בתנועה - מפגשיים אישיים

'קול בתנועה' היא עבודה קולית חוויתית מאוד שמתבססת על חיבור לתנועת הפעימה הטבעית והאורגנית שלנו, ולגופנפש. העבודה מחברת בין יצירתיות לבין ריפוי לכדי הוויה אחת ולכן משמשת גם לפיתוח הקול ולימוד עקרונות מוזיקליים דרך הגוף וגם לחיבור וריפוי לפי הצורך האישי.

העבודה פותחה ע"י סמדר אימור במרכז סינפסה, כאן בארץ.

מה התהליך מאפשר?

למצוא ולהשמיע את הקול האותנטי שלנו

לחוות שחרור וביטוי

לגלות שיש בנו מוזיקליות (כן, בכולנו יש!)

לשכלל את מיומנויות התנועה והקול

לשחרר אנרגיות ורגשות שתקועים בגוף

לגלות מגוון קולות בתוכנו ולאמץ גישה מקבלת לכל החלקים (קולות) שלנו

להכיר את עצמנו יותר ולהעלות את רמת המודעות שלנו

להיזכר שאנחנו גם ילדים שאוהבים לשחק

לשיר ופשוט להנות

מה אני יכול.ה ללמוד מהמפגשים?

יציבה חדשה ותנועה מיטיבה

הרחבת מנעד האפשרויות של השימוש בקול (פיתוח קול)

הקשר בין תנועה לקול

עקרונות מוזיקליים ואלתור קולי

עבודה על שיר

ריפוי בעזרת תנועה וקול

אז איך זה נראה? מה עושים במפגש?

בדרך כלל מתחילות בחיבור לנשימה, ממנה מתחברים לתנועת הפעימה הטבעית של הגוף ורק לאחר מכן מוסיפות קול שרוכב על הפעימה הטבעית הזו. מתחילים עם קולות פשוטים כמו המהום, A, O וכדומה וככל שזה ממשיך זה הופך יותר ויותר לאילתור האישי שלנו, אפשר בהדרגה להוסיף עיצורים, ואם רוצות אפשר לעבוד גם עם מילים ושירים. העקרונות האלה חוזרים על עצמם אבל בכל מפגש זה נעשה בצורה אחרת, תוך כדי דגשים שונים ולימוד דברים שונים כך שבכל מפגש יש גם חזרה על המוכר וגם למידה של דברים חדשים.

התרגול הוא בעיקרו אילתור וחקירה שלך (בעזרת הנחיות שלי) כך שלומדים גם עקרונות "טכניים", גם עקרונות מוזיקליים וגם עקרונות גופנפש וכל זה בצורה משחקית, חיה, מחוברת ואישית. כמו כן אנחנו פשוט מאפשרות למה שרוצה להתבטא להתבטא בלי לשפוט את זה. בדרך כלל אני עושה את התנועה והקול יחד איתך, לעיתים משקפת אותך, לעתים מאלתרות ביחד, לעתים אני תומכת בצורות אחרות, וע"י זה חווים את האינטרקציה המוזיקלית שלנו עם אחרים שהיא בדרך כלל מקבילה ליחסים שלנו עם אחרים בחיים. מעבר ללימוד שקורה יש גם משהו מאוד חוויתי שקשה להסביר אותו במילים, איזה תדר מיוחד שבדרך כלל נכנסות אליו, מעין מצב הוויה קצת אחר מהיומיום, מעין קסם שכזה..

באיזה אופן אני נמצאת איתך?

אני נמצאת איתך בכמה אופנים: ראשית, אני נותנת כלים גופניים ותודעתיים אותם תוכל.י לקחת איתך להמשך הדרך. בנוסף אני מאפשרת מסגרת תומכת ומכילה שבה מותר להתבטא איך שרוצים ולקבל לגיטימציה מלאה לכך - אני נמצאת שם עם העינים הטובות שכל כך רצינו כשהיינו קטנים ואולי לא קיבלנו מעולם.. ובעיקר אני מלווה את המסע שלך, צועדת לצידך יד ביד ביחד תוך כדי מה שנפגוש בדרך. 

למה זה משמש ומה הקשר בין יצירתיות לריפוי?

המפגשים משמשים גם למטרות של פיתוח קול כלומר הגדלת טווח האפשרויות ומיומנויות השימוש בקול וגם למטרת תהליך ריפוי, שינוי והתפתחות אישית. ניתן לבחור להתמקד יותר באחד מהאספקטים האלה, אבל בכל מקרה מה שמיוחד בגישה הזו זה החיבור של שני התחומים לכדי חוויה אחת.

ברגע שאנחנו מבטאים את המוזיקליות הטבעית של הגוף שלנו וחווים את עצמנו בצורה חדשה יצירתית ומוזיקלית (ובמיוחד לאוזני מישהו אחר) - זו בפני עצמה חוויה מאוד משחררת ומרפאת.

שנית, העבודה עם תנועה וקול באופן הזה מזכירה קצת ושואבת את השראתה מטקסים שבטיים ושמאניים - התנועה והקול (המוזיקה והריקוד) הם שער לעמקי הגוף, הרגש והתודעה - המקום ומצב ההוויה בו ריפוי ושינוי יכולים להתרחש בעוצמה גבוהה וביעילות רבה מאוד.

הקול הוא תדר, רטט, גל של תנועה שיכול להגיע לכל הגוף או לאזורים ספציפים שאנו מכוונות אליהם ולהניע מקומות תקועים. זרימה ותנועה הם שמות נרדפים לחיים ובריאות, היכן שיש תקיעות יש פחות זרימה והמקום מועד למחלות. הקול הוא דרך נהדרת להגיע למקומות ספציפים בגוף ולכוון אליהם את התדר שהם זקוקים לו כדי להניע את המקום וכמו כן לבטא את האנרגיה או הרגשות שתקועים שם. ככל שאנו מפתחים את מיומנויות השימוש בקול אנו גם מפתחות את היכולת להגיע איתו למקומות שונים בגוף ולשלוח תדרים שונים לאותם מקומות לפי הצורך.

עוד על עקרונות הגישה

שמה המלא של הגישה הוא 'אינטגרציית קול בתנועה' וזאת כי אנחנו מחזירים את הקשר הטבעי בין התנועה והקול, חוזרות לספונטניות הטבעית שלנו שבה התנועה והקול שזורים יחד, לפני שהם הופרדו בתרבות שלנו לשתי דיסיפלינות שונות. הדרך להתחבר לחיות הטבעית מתחילה באופן טבעי בנשימה ובפעימת הגוף. הגוף שלנו כמו כל דבר אחר ביקום פועם - מתכווץ ומתרחב, נפתח ונסגר, גדל וקטן. דרך תנועת הפעימה הכל כך ראשונית ושיכולה להתבטא בצורות מגוונות אנו מתחברים לקצב של עצמנו, לתדר של עצמנו, וכשמה כן היא, מתחילות לפעום ולזרום. כשאנו פועמים אנו מאפשרים לאנרגיית החיים לזרום דרכנו, ובמצב כזה הקול יכול לזרום דרכנו ללא מאמץ. דרך אלתור, חקירה ומישחקיות אט אט מתקלפות השכבות, הקול לוקח אותנו מהר פנימה, עוקף את השכל ולוקח לשכבות הפנימיות יותר, שכבות שבדיבור תוך כדי ישיבה על כורסה לעתים לוקח הרבה שנים להגיע אליהן (אם בכלל..).

חלק חשוב נוסף מעקרונות הגישה הוא מצב הקשיבות המודעת (מיינדפולנס) בו אנו נמצאות (ככל האפשר) תוך כדי האילתור התנועתי קולי, כלומר אנחנו לא רק "נכנסים לטרנס" ללא מודעות (אם כי בשלבים ראשונים של התרגול יש גם בזה הרבה טעם) אלא אנחנו רוכבות על זרימת החיים הגופנית אנרגטית תוך כדי מצב של קשיבות עמוקה ככל הניתן.

bottom of page